Şehirler

Udine Hakkında Bilgiler

Udine Nerededir?

İtalya’ya bağlı Udine şehri, İtalya’nın Kuzeydoğusunda bulunur. Slovenya sınırına 40 Km ve Avusturya’ya 90 km uzaklıktadır. Bu şehir, İtalya’nın Friuli-Venezia Giulia bölgesinde yer alır. İtalya’nın diğer şehirlerine istinaden daha küçük bir şehir olan Udine, sakin ve güvenlidir. 4.905 km²lik bir alana sahiptir ve Udine’nin nüfusu 100.000’dir.

Udine’ye Nasıl Gidilir?

Duyulmuş İtalyan şehirlerinin aksine adı fazla duyulmayan Udine şehrine gitmek isterseniz şu şekilde ulaşabilirsiniz. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki Udine’de havalimanı bulunmuyor. Bu yüzden yollardan biraz dolaylı olarak Udine’ye ulaşacağız.

Udine’ye gitmek isteyenler için en mantıklı gözüken havalimanı, Venedik Marco Polo havalimanı. Uçak ile Marco Polo havalimanına ulaştıktan sonra, buradan bir tren bileti almalısınız. Marco Polo havalimanından alacağınız tren bileti Mestre tren istasyonu için alınmalıdır. Çünkü Venedik’ten değil Mestre’den bineceğiz.

Marco Polo Havalimanı terminal binası çıktığınız; Venedik Havalimanı – Mestre arası çalışan otobüslerle, yaklaşık 30 dakika bir yolculuk yapacaksınız.

Mestre’ye vardığınızda sizi Mestre’den Udine’ye her saat başı seferi olan trenlerden birine bilet alabilirsiniz. 2 saat yolculuğu sonrasında Udine’ye varmış olacaksınız. Tren istasyonlarında; İngilizce menüsü olan bilet makinaları ve gişelerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bilet ve bilet makinaları dışında burada size yardımcı olabilecek mutlaka bir personel bulunduğunu söyleyebiliriz.

Udine’de Gezilecek Yerler

İtalya’nın neredeyse bütün şehirleri gibi Udine’nin de gezilecek birçok yeri bulunuyor. Özellikle her köşesinde bulunan tarihin izleriyle adeta bir zaman yolculuğuna çıkmış oluyorsunuz. Udine şehrine ziyaretçilerinin büyük kısmını Avusturyalılar ve Slovenler oluşturuyor.

Udine’de gezilecek yerler nereler? Udine’de nereleri görmeliyiz? Udine’de nereleri ziyaret etmeliyiz? Gelin bu soruların tüm cevaplarını birlikte inceleyerek yanıtlayalım.

  • Piazza San Giacomo: Turistlerin oldukça rağbet ettiği bu tarihi meydanda; restoranlar ve kafeler bulunuyor.
  • Jacob Chiesa di San Giacomo: Piazza San Giacomo’da bulunan tarih kokan, ziyaret edilmesi gereken bir kilise.
  • Piazza della Liberta: Ortaçağın izlerini taşıyan sakin ve görkemli bir meydan.
  • Il Castello di Udin: Piazza della Liberta’dan yürüme mesafesinde bulunan Ortaçağ kalesi.
  • Museo Etnografico del Friuli: Piazza Giacomelli’de bulunur. Etnografya müzesini ziyaret ederek, geçmişe bir yolculuk yapmaya hazır mısınız?
  • Loggiato di San Giovanni: Piazza della Liberta’da yer alan saat kulesinin batı tarafında yer alan gotik sundurma.
  • Bir tepenin üzerinde bulunan görkemli Udine Kalesi oldukça dikkat çekicidir. Sivil Müzelerin Arkeoloji Müzesi, Çizimler ve Baskı Galerisi, Fotoğraf Müzesi, Fotoğraf Arşivi ve 1500’lerden 1800’lere kadar değerli tabloların bulunduğu Antik Sanat Galerisi’nden oluşmaktadır.

Udine’nin En Meşhur Yemekleri

Genel olarak İtalyan yemekleri iyidir. İtalya dendiğinde hepimizin aklına pizza ve peynir geliyor. Udine’ye gittiğinizde bölgesel bir yemek olan frico ( eritilmiş bir peynir yemeği ) ve pizza yemenizi tavsiye edebiliriz.

Udine’de Nerede Yemek Yenmeli

Udine’de birçok kategoride güzel yemekler yiyebileceğiniz restoranlar var. İtalya’ya gitmişken pizza yememek olmaz. Udine’de pizza yemek istiyorsanız, gidebileceğiniz en iyi pizza restoran Peperino Pizza & Grill.

Daha iç kesimlerde ve kuzeyde, et ve daha güçlü tatlar baskındır, patates, fasulye çorbası ve bisna – fasulye ve lahana turşulu  bir polenta biçimi – oldukça yaygındır. Pirinç yemeklerinin yanı sıra yörenin tipik yemekleri cjalzons, peynir dolgulu mantı, yumurta ve sebzeler; frico, kızarmış Montasio peyniri; otlu omlet ve polentalı pişmiş salam.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu