Bilim

Ultraviyole Işık ile İlgili 10 İlginç Gerçek

Ultraviyole ( UV ) ışık bir diğer adıyla mor ötesi ışık olarak da bilinen, dalga boyu 100 nm ile 400 nm arasında olan ışına denir. Gözümüz yapı itibariyle 400 nm ile 700 nm arasındaki dalga boylarını duyarlıdır. Bu dalga boyları dışında kalan ışınımları algılayamaz. Görebildiğimiz en küçük dalga boylu ışınımı mor olarak algılarız, bu yüzden bundan daha küçük olan dalga boyuna sahip ışınımlara “ morötesi ışınım” adı verilir. Morötesinin ötesindeki ışına ise X ışını denir.

Ultraviyole (UV) Işınlarının Sınıflandırılması

Bilim adamları UV ışınları, aynı yapıya sahip olmadıkları ve canlılar üzerindeki göstermiş oldukları etkilerin farklı olması nedeniyle UV-A, UV-B ve UV-C olmak üzere üç kategoriye ayırmışlardır.

UV-A: UV ışınlarının %95 ‘lik bir kısmını temsil eden, en yaygın UV ışınlarıdır. Ozon tabakasından geçebilen UV ışın türüdür.

UV-B: Oldukça tehlikeli olan UV ışın türüdür. Bu UV ışın türü ozon tabakasından geçemez. UV ışınlarının %5’lik kısmını oluşturur.

UV-C: Sağlık için en tehlikeli olan UV ışın türüdür. Ozon tabakası bu UV ışın türü engeller ve bu sayede bizlere ulaşmaz.

Işıkta olduğu gibi, mor ve ötesi ışımada da, dalga boyu nanometre (nm) olarak ifade edilir. Nanometre (nm), metrenin milyarda biridir.

Ultraviyole Işık İle İlgili Gerçekler

Ultraviyole ışık tanımı bu şekildeyken bir de ultraviyole ışık ile ilgili bilmediğimiz bazı ilginç gerçekler var. Dilerseniz ultraviyole ışık ile ilgili 10 ilginç gerçek nedir? Gelin birlikte göz atalım.

  1. UV ışığı görünmez spektrumda yer alır ve bu nedenle ‘siyah ışık’ adı verilir.
  2. UV ışığı görünmezdir, ancak koşullara bağlı olarak bazen yaklaşık 310 nm’ye kadar düşebilir.
  3. UVA (315 – 400nm) genellikle bronzlaşma, akvaryum aydınlatması, kontrol ekipmanları, ikaz – uyarı ışıkları, eğlence amaçlı ışıklandırma gibi alanlarda için kullanılır.
  4. UVB (280 – 315nm) tıbbi tedaviler, kürleme, su arıtma, adli analiz, bitki yetiştirme ışıkları vb. alanlarda tercih edilir.
  5. UVC (200-280nm) çok tehlikelidir ve gözlere ve cilde zarar verebilir. Antiseptiktir ve hava sterilizasyonu için kullanılabilir. Mikrop, bakteri, küf ve toz akarlarının zarına nüfuz ederek onları yok eder.
  6. UV ışığı arılar tarafından görülebilir. UV ışık, çiçek yapraklarından yansır ve arılar bunu polene yönlendirmek için kullanırlar.
  7. Geleneksel cıva lambaların ömrü sadece 2000 saattir – UV LED’lerin ömrü en az 20.000 saattir.
  8. UV LED pazarının, hızlı büyüme yakaladığı 2015 yılı Ekim ayında yapılan tahminler, 2016 yılına kadar olan kısa bir zaman zarfında 150 milyon dolara ulaşması bekleniyordu. Kısa süre için büyük bir pazar rakam hedefi açıklanan UV LED pazarına içerisinde bulunduğumuz 2020 yılına bakıldığı zaman ise 64 Milyar Euro gibi devasa bir büyüklüğe ulaşmış olduğunuz görüyoruz. UV LED pazarı dur durak bilmeden büyümeye devam ediyor.
  9. Floresan kimyasalların varlığı nedeniyle akrepler UV ışığı altında mavi veya yeşil renkte parlar.
  10. UV ışığı; vitiligo, egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilir. Bu, ışık tedavisi veya fototerapi olarak bilinir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu