Bilim

Uzay Hakkında Bilinmesi Gereken Bilgiler

İnsanların milyonlarca yıldır yaşadıkları bir gezegen olan dünya, dünya dışında bir uzayın olduğu bilinen bir gerçektir. Hatta uzayda yaşam var mıdır? Veya uzaylılar var mıdır diye son elli senedir büyük araştırmalar yapılmaktadır. Görüntülerin ve videoların varlığı acaba uzaylılar gerçekten var mı diye insanı düşündüren bir olay haline gelmiştir. Bunun yanında bu aşamada harcanan paralar ve zaman bakımından oldukça önemli yatırımların olduğunu bilinmektedir. Hem insanoğlu hem bilim insanı bu aşamada somut ve reel anlamda bir sonuç ortaya koyamamaktadır. Bazı videoların internet düşmesi izleyicinin kafasını oldukça karıştırsa da henüz tam olarak bu bilgiler doğruluğu ispatlanamamış olarak ortada duran gerçekler olarak sunulmaktadır. Bu bilgiler dışında yaşadığımız evrenin dışında bir yaşamın olduğunu bilinmektedir. Bununla ilgili yazımız sizlerin taslak bilgi olması anlamında derlenmiştir.

Venüs gezegeninde dünyada olan bir gün bir yıldan daha uzun süren bir süreçtir.

224.7 güneşin etrafından dönen, dünya gününde dönmesi sizleri yanıltmasın. Kendi ekseni etrafında dönüşünü 243 dünya günü olarak sürer.

Karantina alınan astronotları duydunuz mu? Evet, Ay’dan dönen bu kişiler karantina altına alınmaktadır. Bunun nedeni ise kalıcı ve bulaşıcı bir hastalığın getirilip getirilmediğini anladıktan sonra karantinadan çıkarlar. Aslında bu insan hayatına verilen önemi gösteren bir durumdur.

Güneşin içine sizce kaç dünya sığar? Tahminleriniz hiçbiri 1 milyon olmayacaktır. Evet, Güneşin için 1 milyon dünya sığar.

Güneş yalnızca güneş sisteminin %99 oluşturan bir boyut olarak kendi sistemini oluşturmaktadır.

Boyunuzun uzamasını mı istiyorsunuz, farklı ameliyatlar mı düşünüyorsunuz? Bunların yanında eğer ki uzaya çıkarsanız boyunuzun uzayacağını bilmeniz size fayda sağlayacaktır. Bunun nedeni ise yerçekimsiz bir ortamda insanın omurgası 5 cm kadar düzleşir, bu da sizin boyunuzun uzamasına imkân sağlar.

Aslında uzay denilen yer uzak değildir. Yalnızca dünyadan 100 km uzaklıktadır. Eğer uzaya giden bir yol olsaydı. Arabalar 1 saat sonra uzayda olabilirdi.

Güneş sisteminin içinde yer alan gezegenlerin sıcaklık değerlerine bakıldığında ona en yakın gezegenin en sıcak olması gerekirken bu yanlış bir bilgi olarak ortaya çıkar. Şöyle bir bilgiyi paylaşmak bilginin doğruluğunu kanıtlar düzeyde olacaktır. Güneşe en yakın gezegen Merkür’ün gündüz sıcaklığı 425’tir. Ama gece sıcaklığına bakıldığında -125 dereceyi görmektedir. Venüs daha uzak olmasına rağmen sıcaklık değerleri 500 derece civarındadır.

Astronot kelimesi Yunancadan gelen bir terimdir. Hem yıldız hem denizci anlamına gelmektedir.

Çok ağlayan biri iseniz uzaya çıkmamanızı öneririz. Neden mi ağladığınız zaman gözyaşınızın akmayacağı bir yerdir uzay.

Kirli iç çamaşırların ve kullanılan tuvalet kâğıtlarının uzay istasyonunda gübre olarak kullanıldığını bilin istedim.

13727 yılında Kutup Yıldızı değişecektir. Kıyamet kopmazsa tabi ki.

En uzağa giden insan yapımını duydunuz mu? Voyager 1’dir.

Bir astronot maliyeti 11 milyon dolardır.

Yaşadığımız evren sizce kaç yaşındadır? 14 milyar cevabını verenlere büyük bir alkış.

Hepimiz hiç şüphesiz uzayda 530 kilometre hızla hareket eden bir varlıklarız.

Ayak ilk adım atan astronotların ayak izlerinin yaklaşık olarak 100 milyon kadar orada kalacağı bilinmektedir.

Dünyanın bir yılda tükettiği enerjiyi, güneş bir günde dünyaya ulaştırması inanılması zor bir durumdur.

Satürn gezegenin yoğunluğu ne olabilir ki, sudan daha düşüktür.

Ay, Dünya’dan her sene 3.8 santimetre olarak uzaklaşır.

Aslında yaşadığımız evrenin daha birçok bilinmeyen gerçekleri vardır. Bunları duyduğumuzda bile evrenin ne kadar sırla dolu, bilgiye aç bir kaynak olduğunu anlamak gerekmektedir. Ne tuhaftır ki keşfedilmeyen ne kadar bilgi vardır daha.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu