Bilim

Uzay İstasyonunda Yeni Keşfedilen Bakteriler, Astronotların Mars’ta Bitki Yetiştirmesine Yardımcı Olabilir

Araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonunda, bir gün astronotların kendi yiyeceklerini yetiştirmelerine yardımcı olabileceğini düşündükleri üç yeni bakteri türü keşfettiler. Bir Mars görevinin yerine getirilmesi için; Dünya ve Mars’ın doğru konuma gelmesi çok uzun bir bekleyişi ifade ediyor, ilk astronotlar Mars’a indiğinde iki yıldan fazla sürebilecek bir görevi yerine getirmeleri gerekebilir, bu kadar uzun sürecek yetecek malzemenin götürülmesi oldukça pahalı olacaktır.

Uzay yiyecekleri, NASA’nın ilk yıllarındaki püre paketlerinden evrimleşirken, muhtemelen daha da geliştirilmesi gerekecek. Bu yüzden Mars gelecekteki Mars görevlerinde, astronotların kendi yiyeceklerinden bazılarının yetiştirilmesi gerekeceği söyleniyor. Ancak, uzayda yiyecek yetiştirmek kolay bir iş değil, çünkü bitkiler toprakta Dünya dışında bir yere götürüldüğünde, yardımcı bakterilere ihtiyaç duyabilir.

Mars’ta Bitki Yetiştirebilir Mi?

NASA’s Jet İtki Laboratuvarı ( JPL ), Güney Kaliforniya Üniversitesi, Cornell Üniversitesi ve Hindistan’daki Hyderabad Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bakteri türlerini keşfettiler ve izole ettiler. Bilim adamları, bu bakterilerin uzay gibi aşırı ortamlarda bitkilerin büyümesine yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Bremen Üniversitesi Uygulamalı Uzay Teknolojisi Merkezi ( ZARM ), yaşam destek sistemleri için oksijen üretebilen ve atmosferik nitrojeni şekerlere, amino asitlere ve mikroorganizmalardan veya diğer mahsullerden gıdanın büyümesini destekleyebilecek diğer besinlere sabitleyen Anabaena siyanobakterileri inceledi. Ne yazık ki, Mars’ın atmosferi; Dünya’nınkinin yüzde biri kadar olan zayıf bir basınca sahip, ayrıca yüzeyde sıvı bulunmuyor ve siyanobakteri metabolizmasını desteklemek için yeterli nitrojen yok. Bu da demek oluyor ki, bu bakteriyi büyütmek için basınçlı bir kapta, Dünya’dan ithal edilen gazlara ihtiyaç duyularak, siyanobakteri yetiştirilebilir, bu da amacı ortadan kaldırmış oluyor.

Mars’ta Bitki Yetiştirmek İçin Keşfedilen Yeni Bakteriler

Siyanobakteri’nin Marsta bitki yetiştirmek için kullanılması, ekstradan birçok şarta ihtiyaç duyması nedeniyle, istasyonda barınan bazı bakteriler incelenmeye başlandı. Bakıldığı zaman uzay istasyonu oldukça temiz bir yer ve gemideki astronotların güvenliği ve teknolojiyi korumak ilk amaçlar arasında yer alıyor. Fakat bakıldığı zaman insanlar, vücutlarında 100 trilyondan fazla mikroskobik organizma taşıyan mikrop sığınağıdır, bu yüzden uzay istasyonu ne kadar temiz olursa olsun steril bir ortam değildir, dolayısıyla uzay istasyonunda bakterilerin yaşaması şaşırtıcı değildir.

Bu çalışmanın bir parçası olarak bulunan bakterilerin tümü Methylobacteriaceae ailesine aittir ve iki ardışık uçuş sırasında uzay istasyonunun her yerinde görülmüştür. Ekip; üçü daha önce keşfedilmemiş olan bakteri türü buldu.

Uzay İstasyonunda Keşfedilen Bakterilerin İsimleri

Keşfedilen üç yeni bakteri; IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 ve IIF4SW-B5 olarak adlandırıldı, ancak ekip, yeni türler olan Methylobacterium ajmalii mahsulüne ünlü Hintli biyoçeşitlilik bilimcisi Ajma Khan’ın adını vermeyi öneriyor. Ekip tarafından yapılan genetik analiz, önceden yapılan çalışmalarda pirinç tohumlarından izole edilen Methylobacterium indicum ile yakından ilişkili olduklarını gösteriyor.

Methylobacterium türleri genellikle nitrojen fiksasyonu, fosfat çözündürme ve abiyotik stres toleransı gibi önemli bitki işlemlerinde yer alır. Açıklamaya göre, bitkilerin büyümesini teşvik ettiği ve bitki hastalıklarına karşı korunmaya yardımcı olduğu biliniyor. Ekip, bitki sağlığı ve büyümesiyle olan bağları nedeniyle, bu bakteri türlerinin uzayda mahsul yetiştirmeye yardımcı olabilecek, biyoteknolojik açıdan yararlı genetik belirleyicilere sahip olabileceğini düşünüyor.

Uzay Çiftçiliği Mümkün Mü?

Sonuç olarak; gelecekteki uzay çiftçiliği için böyle bakterileri kullanmayı düşünmek ilginç olsa da, açıklamaya göre bunların etkili olacağını kanıtlamak için daha fazla deney yapılması gerekiyor. Bu nedenle ABD Ulusal Araştırma Konseyi araştırmacıları; NASA’nın uzay istasyonunun, mikroorganizmaları incelemek için bir test yatağı olarak kullanmasını önermektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu