Bilim

Uzay Yolculuğu Kalbinizi Nasıl Etkiler?

Hiç çocukken astronot olmayı hayal ettiniz mi? Bu soruya birçoğunuzun evet dediğini duyar gibiyiz. Sonuçta kim ilk elden uzayı görmek veya bir adım atmak istemez ki?

Astronot olma hayallerimizi gerçekleştirmek istemeden önce, uzay yolculuğunun vücutta neden olacağı etkileri inceleyelim.

Öncelikle; kemiklerimizi ele alalım. Yer çekimi kuvvetinin düşük olduğu veya hiç olmadığı bir ortamda yaşamak istediğinizde, iskeletiniz sizi sürekli olarak dik tutmak isteyeceğinden dolayı etkilenebilir. Uzayda aylar veya yıllarca geçen bir zamanda kemik kütlenizin düşmesine neden olur, bu nedenle astronotların kemiklerini sağlıklı tutmak için özel dikkat göstermeleri gerekir.

Tabii böyle bir ortamda bulunmanın başka etkileri de olacaktır. Kemiklerden sızan kalsiyumlar, böbreklerinize gidebilir ve ağrılık böbrek taşı riskinizi arttırabilir. Uzaydaki düşük yer çekiminde yaşamak kas hafınızı etkiler, böylece Dünya’ya geri döndüğünüz dengeniz bozulabilir.

Bilim adamları, son zamanlarda yaptığı araştırmalarla; uzayda geçen bu yolculuğun kalpte de bazı etkilerde yaratacağını keşfettiler. Bir astronotun, uzay yolculuğundan nasıl etkileneceği ve eve döndüğünde ne olacağını gösteren merak uyandıran detaylara bir göz atalım.

Uzayda Zaman Kalbinizde Genetik Değişikliklere Yol Açıyor

Bilim adamları, bir süredir uzaya gitmenin kalp için zor olduğunu biliyorlar. Uzay boşluğu; kan basıncını düşürürken,  dehidrasyon ise kan hacminin düşmesine neden olur. Ayrıca her kalp atışında damarlarına pompalanan kan miktarının artması, kalp kaslarının ekstra çalışması anlamına gelir.

Astronotların bazı görevler sırasında radyasyona maruz kalırlar, maruz kaldıkları bu radyasyon kalp sağlıklarını etkileyebilir. Radyasyon, yüksek tansiyona neden olur, kan damarlarının gevşemesini önleyen bu durum sonucu hipertansiyon olma riski de vardır.

Dolayısıyla, astronotların kalp hastalığından ölme olasılığı normal bir insana göre çok daha yüksektir.

Bilim İnsanlarının Astronotların Kalp Sağlığı Korumak İçin Yaptığı Çalışmalar

Astronotların kardiyovasküler sorunlarını çözmek için, Stanford Üniversitesindeki bir araştırma ekibi bir deney gerçekleştirdi.

İlk olarak; kardiyovasküler hastalık geçmişi olmayan sağlıklı deneklerden kan alıp, bazı kan hücrelerini kalp hücrelerine dönüşecek şekilde manipüle ettiler. Kalp hücrelerinin yarısını uzaya göndererek, orada altı hafta tuttular, geri kalan hücreleri bir kontrol grubu olarak hizmet etmek üzere Dünya’da tuttular.

Bu deney sonucunda; uzay yolculuğunun kalp hücrelerindeki 3.000’den fazla genin aktivitesini değiştirdiğini buldular ve bu değişikliklerin çoğu, hücreler Dünya’ya döndükten sonra tersine döndü.

Astronotlar İçin Bu Araştırma Ne Anlama Geliyor?

Bu çalışma, uzay yolculuğunun kalbi nasıl etkilediğinin daha iyi anlaşılması için ilk adım oldu. Araştırmacılar bu deney sonucunda; birçok genin uzayda aktif hale geldiğini öğrendiler. Fakat bu genlerden hangisinin en önemli olduğunu ve gen değişikliklerinin tam olarak kalpte moleküler düzeyde nasıl etkiler yarattığını anlamak için biraz daha zaman ihtiyaçları var.

Bu soruların cevaplarını bulmak daha çok araştırma ve zaman ihtiyaç olsa da, astronotların kalplerini korumaya yönelik umut verici bir adım atılmış oldu. Araştırmacılar, uzayda meydana gelen genetik değişiklikler hakkında daha fazla şey öğrendikçe, bilim adımları bu değişiklikleri en aza indirmek için yapacağı çalışmalarla; uzay yolcularının kalplerini daha sağlıklı tutmak adına, ilaç veya diğer tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalar yapacaklardır.

Kaynak
https://sciencing.com/space-travel-effect-on-heart-13723032.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu