Yaşam

Varis Neden Olur? Tedavi Yöntemleri

Varis;  kadın,  erkek,  çocuk,  genç ya da genç demeden hemen hemen herkesin korkulu rüyasıdır diyebiliriz.  Peki,  bu korkulu rüya tam olarak nedir bu yazımızda ondan bahsedeceğiz.  Varis,  toplardamarların herhangi bir organik sebebe bağlı kalmadan genişlemesi,  uzaması ve kıvrımlı hal alması olarak tanımlanabilir.  Yani,  toplardamarların derinin altında mavi renge dönüşmüş halidir…  Başlangıç olarak,  damarların genişlemesiyle birlikte şişlikler görülse de varisin bulguları arttıkça büyük damarlar oluşarak hatta ve hatta o damarların patlamalarına da yol açabilir.   Varisin ilk oluşum evrelerinde görüntü olarak rahatsızlık verir daha sonra ki evrelerdeyse ağrıya sebep olur.  Eğer,  toplardamar ‘’venöz’’ yetmezlik genişlemesi meydana gelirse bacaklarda şişme olayı da maalesef gerçekleşmiş olacaktır.  Varisli damarların pıhtı oluşturması halindeyse işte ıstırap olarak nitelendirebileceğimiz ağrılar,  şişmeler ve kızarıklıklar gerçekleşmiş olur.

Latincede ‘’varix’’ (kıvrım yapan toplardamar) kelimesinden türemiştir.  Varis,  kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir.  Özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülür.

 Varis Neden Olur?

        Öncelikle belirtmek gerekir ki; varis hastalığının gerçekleşmesi sadece bir nedene bağlıdır demek çok yanlış bir bilgi olur.  Çünkü varisin meydana gelmesi birden çok nedene bağlıdır.  Gebelik,  kilo alma,  uzun süre ayakta durmak,  kadın olmak,  bazı meslek grupları,  doğum kontrol hapları,  dar giysiler,  hormon hapları,  kabızlık,  yaşlılık ve tabi ki genetik faktörler varisin oluşması için başlıca nedenler olarak sıralanabilir.

Varis,  toplardamardaki kapakçığın yetmezliğinin meydana gelmesi sonucunda oluşur.  Kan sürekli olarak geriye kaçarak bir yerde toplanır ve tabiri caizse küçük göller vücutta oluşur.  Hatta bazen varisin meydana gelmesinde şu etkende önemli rol oynar;  toplardamara pıhtı atması…  Tıkanmış olan damarın gerisinde kan göllenerek damarın genişlemesine yol açtığını mümkündür görmek.

Varisin Belirtileri Nelerdir?

   Varisin neden olduğu belli başlı şikayetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

-Ağrı

-Kaşınma

-Bacaklarda uyuşma

-Bacaklarda şişme

-Bacaklarda ağırlaşma

-Bacaklarda mor ve mavi şişlikler

Peki,  Varisin Gelişimini Nasıl Engelleyebiliriz?

İşte belki de en önemli ve can alıcı soruda budur diyebiliriz.  Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

– Öncelikle kişi düzenli egzersiz yapmalıdır. (Koşu,  yüzme,  yürüyüş gibi)

-Uzun süre ayakta durmamalı ya da oturmamalı.

-Çok sıkı dar giysiler giymekten kaçınmalı.

-Uzun süre ayakta kaldıktan sonra bacakları havaya kaldırarak dinlendirmek.

-Kaplıcalar varislerin dostudur çünkü sıcağın etkisiyle varis daha kolay oluşur ve şikâyetler daha çok artar.

-Ayakta durmayı gerektiren meslek gruplarında çalışıyorsa kişi ve genetik olarak varis hastalığına yatkınlığı varsa kesinlikle varis çorabı kullanmalıdır.

-Masajı varisin direk üzerine değil bacağın diğer bölümlerine yapmak daha iyi olacaktır.

-Uzun süre oturmak gerekiyorsa arada ayağa kalkıp dolaşmak faydalı olacaktır.

-Topuklu ayakkabılar yerine rahat spor ayakkabı tercih edilmelidir.

-Fazla kilo almaktan kaçınılması gerekir.

-Kabızlıktan korunarak,  yüksek lifli besinleri daha çok tüketmek gerekir.

-Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmaktan kaçınılmalıdır.

Varis Çeşitleri Nelerdir?

 Varisler;  retiküler,  büyük toplardamar ve kılcal damar varisleri olmak üzere 3’e ayrılır.

Retiküler Varisler:  Genellikle diz arkasında ayak bileği çevresinde görülen cilde göre hafif kabarık ve mavi renkli olarak karşımıza çıkar.

Büyük Toplardamar Varisleri:  Bacaklardaki safen ve ven denilen büyük toplardamarın yetmezliği sonucunda meydana gelir.  Ciltten oldukça yeşilimsi ve kabarık olduğu gözlenir.  Varis belirtilerinin tamamını mümkündür görmek.

Kılcal Damar Varisleri:  Telenjiektazi olarak isimlendirilir.  Bu varis çeşidi genellikle kılcal damarların çatlaması sonucu meydana gelir.  Görüntüsü örümcek ağını anımsatır.  Gebe ve hormon tedavisi gören kadınlarda daha çok görülmektedir.

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

    Varisli damarların çıkarılması ilk başı çeken tedavi yöntemleri arasında yer alır.  Özellikle az zahmetli olması hem de iyileşmesi uzun sürmektedir.  Damar içine köpük vermek de diğer bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.  Yalnız bu yöntem pek sağlıklı değildir çünkü tekrarlanma olasılığı çok yüksektir.  Lazerle tedavi yöntemiyse son yıllarda kişilerin en çok tercih ettiği yöntem olarak karşımıza çıkar.  Bu yöntemde;  damarın içine katater yerleştirilerek lazer cihazından bir ışın gönderilerek damarın yakılması gerçekleştirilir. Radyofrekans yöntemindeyse yine bir katater yardımıyla damarın içine radyo dalgaları gönderilmesi sağlanır.  Bu sırada ısı oluşarak damar yakılması sağlanır.  Bu işlemler yapılırken kişiye lokal anestezi uygulanarak hastalar günübirlik tedaviyle hastaneden ayrılabilirler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu