Şehirler

Varşova Nerededir?

Varşova, Polonya’nın başkenti ve 1,7 milyonluk nüfusuyla en büyük şehridir. Warszawa olarak ifade edilen Varşova, Vistula Nehri’nde; kuzeyde Varşova, Polonya’nın başkenti ve 1,7 milyonluk nüfusuyla en büyük şehridir. Baltık Denizi’ne, güneyde Karpat Dağları’na kabaca eşit uzaklıkta bulunur.

Polonya, Cumhuriyet sistemiyle yönetilmektedir. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Başbakanı ise Mateusz Morawiecki olan Polonya’nın Hristiyanlık kabulü 966 yılında gerçekleşmiştir. Polonya’nın para birimi, Polonya Zlotisi (PLN), resmi dili ise Lehçe’dir.

Polonya’nın orta çağda başkenti Krakow’du, ancak Varşova 1956 yılında başkent ilan edilerek, ülkenin kentsel ve ticaret merkezi haline geldi. II. Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından tamamen yıkılan şehir adeta küllerinden doğmuştur.

Günümüzde, Varşova’daki hemen hemen her bina, savaş sonrası döneme aittir, eski yapılardan küçük kalıntılar kalmış, bunlarda büyük ölçüde restore edilmiştir.

Varşova 4 bölge yönetimi ve 18 semte bölünmüştür. Varşova bölge yönetimleri şu şekildedir; Centrum ( Merkez ), Kuzey Varşova, Doğu Varşova, Güney Varşova.

Varşova’ya Nasıl Gidilir?

Yazları ılık, sonbaharları güneşli, kışları soğuk geçen Varşova, karasal bir iklime sahiptir. Avrupa’nın merak edilen şehirlerinden biri olan Varşova’ya nasıl gidilir? Biraz bahsedelim.

Varşova’ da iki havalimanı bulunmaktadır. Büyük havalimanının ismi Chopin Havalimanı’dır, diğer havalimanının ismi ise Modlin Havalimanı’dır. Varşova’nın asıl hava trafiği Chopin Havalimanı üzerinden yönetilir, Modlin Havalimanı ise Temmuz 2012 yılında açılmıştır ve düşüş maliyetli trafiğin yönetildiği yerdir.

  • Varşova’ya nasıl gidilir? Sorusu şehri merak edenler tarafından en çok sorulan sorular arasındadır. Birçok ülkeden yolcu kabul eden Chopin Havalimanına indikten sonra, trenle Varşova şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. 10 – 12 dakika bir kalkan trenlerle, 20 dakika kadar bir yolculuk yaparak Varşova şehir merkezine ulaşabilirsiniz.
  • Varşova şehir merkezine otobüslerle de ulaşabilirsiniz. 4:40 – 23:00 saatleri arasında şehir ile havalimanı arasında noktalar arasında dört otobüs hattı çalışmaktadır. Havalimanından otobüse binerek; Centrum Metro istasyonu, Varşova Üniversitesi dâhil olmak üzere birçok yeri ziyaret etmeniz mümkündür. Yolculuk trafiğe bağlı olarak 30 – 45 dakika sürer.

Varşova’da Gezilecek Yerler

Önemli turistik cazibe merkezlerinin çoğu, yedi bölgeye sahip Varşova’nın merkez bölgesinde yer alır. Ancak görmeye değer en önemli yer merkez bölgesindeki Śródmieście semtidir.  Wilanow sarayı ve Kabaty ormanı ilginç yerler arasındadır. Varşova’da gezilecek yerler şunlardır:

  • Royal Road: Varşova’nın ilçesi olan Wilanów ‘dan Kraliyet şatosuna giden yoldur. Güzergâh boyunca ilginizi çeken birçok nokta vardır. Bunlardan biri Poster Müzesi’dir.
  • Varşova İsyan Müzesi: 2. Dünya Savaşı sırasında Polonyalıların tarihi mücadelesini belgeleyen bir müzedir. Yıkılan şehrin üzerinde uçmayı simüle eden kısa 3 boyutlu film gösterimi vardır.
  • Varşova Ulusal Müzesi: Hem Polonya hem de Dünya çapında 800.000’den fazla sanat eserine ev sahipliği yapan bu müzede; resimler, heykeller, çizimler, illüstrasyonlar, fotoğraflar, nümizmatik öğeler ve uygulamalı sanat objeleri dâhil olmak üzere antik çağlardan çağdaş zamanlara kadar tüm çağları temsil eden eserler bulunur.
  • Kopernik Gökleri ( Niebo Kopernika ): Ekipmanı, gösteri kalitesi ve tasarımı sayesinde Kopernik Gökleri, Avrupa’daki en modern ve orijinal planetaryumlardan biri olma ünvanına sahiptir. Bu yer; gökyüzü gösterileri, film projeksiyonları, konferanslar ve toplantılar sunar.

Varşova’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Batı Avrupa’da olduğu gibi burada uluslararası zincir restoran bulunmadığından yemek yemek için benzersiz bir yer bulmak kolaydır. Bütçesi kısıtlı olanlar için, özellikle Śródmieście semtinde; makul porsiyonlarda yiyecekler bulmak mümkündür.

Varşova’ya uğradığınızda, Polonya’nın en meşhur yemeği, bir tür hamur yemeği olan Pierogi’yi denemenizi tavsiye ederiz.

Varşova’da Nerede Yemek Yenir?

Portekiz geleneksel mutfağına ait yemekler, Lizbon’un tarihi semtlerinden biri olan Chiado’ da yenebilir. Ayrıca Bairro Alto’ nun dar sokaklarında da geleneksel Portekiz restoranları vardır. Lizbon’da nerede yemek yenir? Birkaç restoranı inceleyelim.

  • McDonald’s, KFC, Burger King ve Pizza Hut: Varşova’da fast food sıkıntısı olmadığını söyleyelim. Dünyaca ünlü fast food restoranları bu şehirde bulunmaktadır.
  • Restaurant Portretowa: Polonya geleneksel yemeklerinin yanı sıra; ekşi çavdar çorbası ve mantının Polonya hali olan ve Polonya’nın en meşhur yemeği olan Pierogi’yi bu restoranda bulabilirsiniz.
  • Nowe Swiat, Restoran Zpiecek: Polonya mutfağından lezzetler sunan Zapiecek restoranda; Polonya geleneksel yemeği Pieorigi’yi ve kavrulmuş soğan içerisindeki sosis yemeklerine kadar birçok yemeyi tadabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu