Biyografi

William Shakespeare Kimdir? William Shakespeare Hayatı, Biyografisi ve Eserleri

William Shakespeare, ünlü İngiliz şair, oyun yazarı, oyuncu ve aktördür. Sık sık İngiliz ulusal şairi olarak anılan Shakespeare, birçok kişi tarafından tüm zamanların en büyük oyun yazarı olarak kabul edilmiştir.

Bard of Avon veya Swan of Avon lakaplarıyla yani “ Avon’un Ozanı “ olarak bilinen William Shakespeare’in doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, 26 Nisan 1564 olan vaftiz tarihi aynı zamanda doğum tarihi olarak kabul edilmektedir.

William Shakespeare, Dünya edebiyatı için benzersiz bir konuma sahipti. Günümüzde de daha sık ve her zamankinden daha fazla ülkede sergilenen ve okunan Shakespeare, yalnızca yaşamış olduğu çağda değil her çağda kabul görmüştür. Büyük entelektüel hız, kavrayış ve şiirsel güce sahip olan bu yazarın özellikleri düşünüldüğü zaman diğer yazarlarda da olan nitelikler gibi gözükse de, Shakespeare’in; kelimeler ve imgeler konusunda şaşırtıcı derecede zeki olması onu diğer yazarlardan ayırmıştır.

William Shakespeare’in Hayatı

William Shakespeare’in hakkında mevcut olan gerçek bilgi miktarı biraz hayal kırıklığı yaratıyor, tarihin tozlu sayfalarında kalan bazı ayrıntılar çoğunlukla resmi bir karakterin belgelerinde bulunan; vaftiz, evlilik, ölüm ve cenaze tören tarihleri, mahkemenin vasiyetnameleri, tebliğleri, yasal süreçleri ve ödemeleri gibi bazı durumlardan yola çıkılarak bir biyografi ortaya çıkarılıyor.

William Shakespeare hayatının bilinmezlerinden birisi de doğum tarihidir, fakat belirttiğimiz gibi, William Shakespeare’in doğum tarihi; Holy Trinity Kilisesi kayıtlarındaki 26 Nisan 1564’te gerçekleşen vaftizden yola çıkılarak belirleniyor, William Shakespeare’in doğum günü geleneksel olarak 23 Nisan’da kutlanır.

William Shakespeare’in babası; John Shakespeare, 1565’de belediye meclis üyesi, 1568’de icra memuruydu, bazen de çeşitli ticaret işleriyle uğraşıyordu. William Shakespeare’in annesi, Mary Arden; eski bir aileden geliyordu ve bazı toprakların varisiydi.

William Shakespeare, üniversiteye gitmedi, bunun yerine 18 yaşında evlendi. William Shakespeare’in eşi, Anne Hathaway’dan üç çocuğu oldu; Susanna adlı kızı 26 Mayıs 1583 tarihinde vaftiz edildiği bilgisi Stratford kilisesi kayıtlarında yer almaktadır, 2 Şubat 1585’de ise Hamnet ve Judith adında ikizleri vaftiz edilmiştir. ( William Shakespeare’in tek oğlu olan Hamnet, 11 yıl sonra ölmüştür. )

William Shakespeare’in Londra ve Tiyatro Kariyeri

Shakespeare, Londra tiyatro kayıtlarında görünmeye başlayana kadar ki aradaki sekiz yılını nasıl geçirdiği bilinmemektedir. Londra’nın edebiyat dünyasına Shakespeare’e ilk atıfı 1592’de bir oyun yazarı arkadaşı olan Robert Greene yazmıştır. Ne anlama geldiği bilinmeyen cümlelerle fakat açıkça William Shakespeare aşağılayıcı ifadeler kullanarak alay ettiği dizeleri kullanmıştır.

Greene’nin saldırısı, William Shakespeare’in tiyatrodaki kariyerinden bahseden ve günümüze ulaşan ilk kayıttır. Biyografi yazıları, Shakespeare’in kariyerinin, 1580’lerin ortalarından Greene’nin sözlerinin hemen öncesine kadar olan süreçte zaten başlamış olduğunu işaret etmektedir. 1594 yılından sonra Shakespeare’in oyunları, onun da dâhil olduğu bir grup oyuncu tarafından ve Londra’nın ileri gelen tiyatro şirketi Lord Chamberlain’s Men tarafından sergilenmiştir.

William Shakespeare’in Eserleri

William Shakespeare’in tiyatrodaki kariyerinin nasıl başladığı belirsiz olsa da kabaca 1594’ten itibaren önemli bir üyesi olduğu bilinmektedir. Ne yazık ki, yazılı kayıtlar, Shakespeare’in profesyonel yaşamının, onun muhteşem sanatını nasıl şekillendirdiğine dair çok az fikir veriyor. Çıkarılabilecek tek şey, Shakespeare‘in 20 yıl boyunca kendisini titizlikle sanatına adadığı ve en yüksek kalitede bir milyondan fazla şiirsel drama kelimesi yazdığıdır.

William Shakespeare’in eserlerinin Türkçeye çevrilenlerinden bazıları şunlardır:

Trajediler:

 • Romeo ve Juliet
 • Macbeth
 • Kral Lear ( Kral Lir )
 • Hamlet ( Hamlet: Danimarka Prensi, Hamlet ve Venedikli Tüccar )
 • Othello
 • Julius Caesar ( Jül Sezar, Julsezar )
 • Antuvan ve Kleopatra ( Antonius ve Kleopatra )
 • Coriolanus
 • Troilos ile Kressida
 • Atinalı Timon

Komediler:

 • Yaz Gecesi Rüyası
 • Yeter ki Sonu İyi Bitsin
 • Nasıl Hoşunuza Giderse
 • Cymbeline
 • Aşkın Çabası Boşuna
 • Venedik Taciri

Şiirler:

 • Soneler
 • A Lover’s Complaint
 • The Passionate Pilgrim
 • The Phoenix and the Turtle
 • The Rape of Lucrece
 • Venus and Adonis

William Shakespeare’in Son Yılları ve Ölümü

William Shakespeare’in ölüm nedeni kesin olarak bilinmemektedir ancak bazı bilim adamları, onun ölmeden yaklaşık bir aydan daha fazla süredir hasta olduğunu düşünmektedir.

William Shakespeare, 23 Nisan 1616 tarihinde, geride eşini ve iki kızı bırakarak yaşamını yitirdi. Vasiyetnamesinde büyük kızı Sussanna’ya büyük bir servet bıraktı. Ölümünden iki gün sonra vaftiz edildiği kilise olan, Holy Trinity Kilisesinin chancel’ine ( kilisedeki sunağın etrafındaki alana verilen isim ), gömülmüştür. Taş levha ile oyulan kitabesi, kemiklerinin yer değiştirilmesini istemediğini belirten lanet içerir:

Good friend for Jesus sake forbear, ( Güzel arkadaş, İsa aşkına bir dur da sakın )
To dig the dust enclosed here. (Eşmeden örtüsünü üstümdeki toprağın )
Blessed be the man that spares these stones, ( Bu taşları koruyan her kim olursa kutsansın )
And cursed be he that moves my bones. ( Kemiklerimi yerinden oynatana ise lanetler yağsın )

Nitekim bu cümleler doğrultusunda, 2008 yılında kilisenin restorasyonu sırasında, kemiklerin yer değiştirilmemesi konusuna oldukça özen gösterilerek, bu durumdan kaçınılmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu