Biyografi

Wright Kardeşlerin Hayatı

Dünyanın herhangi bir havalimanının hava trafiğine bakıldığında, havacılığın 110 yıldır gelişmemiş olması neredeyse inanılmaz. Ve havadan ağır bir makinenin ilk (kontrollü) uçuşu 17 Aralık 1903’te gerçekleşti. Sadece 12 saniyelik ve 36 metreden biraz daha uzak bir uçuş, dünyayı el ele değiştirdi. Wilbur ve Orville Wright kardeşlerden.

İlk motorlu uçağı yapan Wilbur Wright ve Orville Wright isimli Amerikalı kardeşlerdir. Bilinin isimleriyle Wright Kardeşler olarak geçer. Wilbur Wright 1867 yılında doğmuş, 1912 yılında ölmüştür. Kardeşi, Orville Wright ise 1871 yılında doğmuş olup, 1948 yılında ölmüştür. Wright kardeşler, ticari başarıyı yakalamış iki eğitimsiz bisiklet tasarımcısıydı.

İki kardeşten büyük olanı Wilbur 16 Nisan 1867 yılında, İndiana’ da bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Kardeşi Orville ile aralarında 4 yaş bulunmasına rağmen, bir abi kardeşten ziyade yakın bir arkadaş olarak büyümüşlerdir. Babaları Milton Wright ise Protestan bir rahiptir. Annelerinin ismi ise Susan Catherine Koerner’ dir.

Wright Kardeşlerin Uçak İcadı

Liseden sonra eğitim hayatını sürdürmeyen Wright Kardeşlerin buluşundaki en önemli payı olan isim, babaları Milton Wright’tır. Babaları Milton Wright, vaaz vermek için sürekli seyahatlere çıkıyordu. Çıktığı seyahatlerden çocuklarına çeşitli oyuncaklar getiren Milton, gittiği bir seyahat dönüşünde oyuncak helikopter getirmiştir.  Fransız havacılığının öncüsü kabul edilen Alphonse Penaud tarafından tasarlanan helikopter her ne kadar oyuncak olarak nitelendirilse de; mantar, bambu ve kâğıttan imal edilmiş olan modelin bir paket lastiği aracılığıyla dönen pervaneleri bile vardı. Bu oyuncak helikopter Wright Kardeşlerin uçma tutkusunu alevlendiren ilk kıvılcım olmuştur.

Tarihteki eski insanların deneyimlerini, bilimsel eserleri de inceleyen Wright Kardeşler, bu konu hakkında işlerine yarayacak pek bilgiye ulaşamadılar. Bu araştırmaları neticesinde sadece kendilerine fikir verebilecek, Alman mühendisi Otto Lilienthal‘in çalışmalarını buldular. Alman mühendis, Berlin yakınlarındaki bir tepeden planörle uçuş denemeleri yapmıştı. Otto Lilienthal hayatını kaybettikten sonra, onun araştırmalarını sürdürmek için Kuzey Carolina’da bulunan ve güçlü rüzgârlarıyla bilinen Kitty Hawk’a gittiler.

Wright Kardeşler, yetiştirilme tarzları nedeniyle olağanüstü cesaretli ve azim sahibiydiler. Bu özelliklerine bir de merak duyguları eklenince, ilk ağır, motorlu ve pilot taşıyan uçağı icat etmeleri de çok uzun zaman almadı.

Uçuş için uygun kanatlar tasarlamaya çalışan Wright Kardeşler, kuşların sistemli bir şekilde nasıl uçtuklarını incelemişlerdir. Kuşların uçma hareketlerin inceleyen kanat eğitimi olarak ifade ettikleri uçuş terimini ortaya atmışlar. Kanat eğimini kontrol etmek için ise bir dümen geliştirerek, önceki planörlerden tamamen farklı bir kontrol edilebilir uçan bir makine icat etmiş oldular.

İlk Uçak Ne Zaman İcat Edildi?

Wright kardeşlerin ilk uçuşu, 17 Aralık 1903’te pilot ile birlikte toplam 335 kg ağırlığındaki uçak ile ilk uçuş deneyimlerini gerçekleştirmişlerdir. İlk denemede 37 metre bir mesafede 12 saniyelik bir uçuş gerçekleşti, o gün yapılan son denemede ise 59 saniyelik bir sürede 280 metre mesafede bir uçuş gerçekleştirmeyi başarmışlardır.

Daha sonra 1904 yılında uçağa havada manevralar yaptırarak dönüşler gerçekleştirdiler ve uçağı kalkış yapılan noktaya geri döndürmeyi başarabildiler.

Wright Kardeşler Nasıl Ünlü Oldular?

Amerika Birleşik Devletlerinde gereken ilgiyi bulamayan Wright Kardeşlerden, Wilbur Wright, Fransa’ya giderek, burada birçok politikacı ve gazeteci eşliğinde deneme uçuşları gerçekleştirdi. 1909 yılında Orville, küçük kardeşleri olan Katherine’yi de alarak abisinin yanına gitti. Avrupa’da ünleri hızla yayılan Wright Kardeşler, kraliyet ailelerince ağırlanmaya başlayınca basında boy göstermeleri de çok uzun sürmedi. İlk uçak satışlarını Avrupa’da gerçekleştirmeye başlayan Wright Kardeşler, bir süre sonra anavatanlarına geri dönmüşlerdir. Takip eden yıllarda iki kıtada birden imzaladıkları satış anlaşmalarıyla kısa sürede zengin birer iş adamı oldular.

İki kardeş, zengin birer iş adamı olduktan sonra bile yakınlıklarını sürdürüp, gelirlerini eşit şekilde paylaştılar.

Wright Kardeşlerin Ölümü

Wilbur Wright, 1912 yılında Boston’a yaptığı gezi sırasında Tifo hastalığına yakalandı ve Ohio’da ailesinin yanında 45 yaşında vefat etti. Kardeşi, Orville Wrigth ise 1948 yılında vefat etmiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu