Bilim

Yapraklar Sonbaharda Neden Renk Değiştirir?

Sonbahar geldiğinde yaprakların Kırmızı, mor, turuncu ve sarı karışımı gibi renk değiştirmeleri doğaya ayrı bir güzellik katarak bizleri muhteşem sonbahar yapraklarına hayran bırakmaktadır.

Yazdan kışa doğru geçiş sürecinde  ağaçlarda gerçekleşen fizyolojik değişim, sonbahardaki yaprakların renk değiştirmesine sebep olmaktadır. Sonbaharda, günlerin kısalması yaprakların daha az gün ışığında kalma  sebebiyle  yapraklar yeşil görünecekleri kadar klorofil içeremez ve  klorofil bozulur, yeşil renk kaybolur ve sarı ile turuncu renkler görünür hale gelir.

Meydana gelen fizyolojik değişim, yaprakların renk değiştirmesinin ve düşmesinin nedenidir. Bitkiler  fotosentez yolu ile  enerji üretirler. Bu işlem sırasında, klorofille doldurulmuş kloroplast adı verilen küçük organeller güneş ışığını emerek kimyasal olay gerçekleştirir ve  sonucunda fotosentez, bitkinin gerekli besinler için kullanabileceği bir şeker olan glikoz üretir.

Klorofil güneş ışığının çoğunu emerken, aynı zamanda bir miktar ışığı çevreye geri yansıtır ve  klorofille dolu olan yaprakların yeşil görünmesinin sebebi budur. Bazı ağaç çeşitlerinin kendilerine ait  pigment karışımları vardır. Bu nedenle sonbaharda çevremizde gördüğümüz bazı yaprakların renkleri farklı olabilir. Meşe ağaçları, çok fazla pigment karışımına sahip olmadıklarından dolayı yaprakları kahverengiye döner.

Bu yüzden ön bahçenizdeki akça ağaç, parlak bir kırmızıya dönüştürebilir, caddenin aşağısındaki kül sarıya döner. Meşe ağaçları, çok fazla pigment karışımına sahip olma eğilimi göstermez, kimsenin rengi yoktur, bu yüzden yaprakları kahverengiye dönerek  ilkbaharda tekrar büyümeye başlayana kadar ağaçta kalabilirler.

Bazı yıllarda aynı ağacın yapraklarını  çok daha güzel göründüklerini farketmişsinizdir. Bunun sebebi sıcaklık ve hava koşullarının sonbahar renklerinin daha parlak görünmesini sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Yapraklar Neden Yere Düşüyor?

Yaprakları dökülmüş  ağaçlar sonbahar renkleri kadar bizleri görselliği ile etkileyemeyebilir. Günler kısaldıkça, bitkiler katmandaki “dolaşımı” kesmeye başlar, yavaşça yiyecek ve sudan mahrum kalır . Besin kaynağı yok olan yaprak kurumaya başlar ve yaprak yere düşer. Sonbahar renginin tadını çıkarmak için en iyi zaman yaz sonlarının kuru olduğu ve sonbaharın parlak güneşli günleri ve serin bir gün olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu