Yaşam

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçmek

Hayatımızda belki de birçoğumuz yatmadan önce bir fincan yeşil çay içmişizdir. Belki de en iyi uykunu nasıl alacağımızın yolunu merak etmişizdir. Çok sayıda kanıt; çayın, özellikle de yeşil çayın yatmadan önce içilmesi durumunda, pek çok problemimize iyi geldiğini gösteriyor. Bu infüzyon, zihinsel süreçleri geliştirmeye ek olarak, kardiyovasküler sağlıkta fayda sağlar.

Anavatanı Çin olan yeşil çay, günümüzde tüm Dünya’da tüketilmektedir, hatta mevcut en sağlıklı içeceklerden biri olarak kabul edilir. Çünkü bu infüzyon, zihinsel süreçleri iyileştirmenin yanı sıra, kalp ve damar sağlığına fayda sağlar, tansiyonu önler, sindirimi düzenler ve yaraları iyileştirir. Ayrıca yeşil çayın faydaları araştırıldığında; kolorektal, prostat, pankreas, mesane, mide, meme, kolon ve karaciğer gibi bazı kanser türlerinden olma olasılığını azalttığı görülür.

Yatmadan Önce Yeşil Çay İçilmesi Tavsiye Edilir Mi?

Binlerce yıldır geleneksel tıpta çeşitli faydalar sağlamaya yardımcı olmak için kullanılan yeşil çay; zihinsel sağlıktan, daha iyi kardiyovasküler fonksiyona birçok yönde fayda sağlar üstelik antioksidan etkisi de cabasıdır. Çünkü yeşil çay, yeterli düzeyde antioksidan içerir ve yeşil çaya biraz limon eklerseniz, hücre hasarını önlemeye yardımcı olan tam olarak antioksidan olan kateşinlerin emilimini en üst düzeye çıkarmak için vücudunuza yardımcı olursunuz. Yeşil çay içerdiği; flavonoidler ve kateşinler sayesinde oldukça zengin bir antioksidan kaynağıdır, sizi sağlıklı tutmak ve hasarı önlemek için çok çalışan bu bileşiklerdir.

Bazıları canlandırıcı olduğunu söylerken, diğerleri rahatlatıcı bir içecek olduğunu iddia ediyor. Kanıtlara göre; yatmadan önce içilen yeşil çay; kaygıyı azaltırken, uyku öncesi ve uyku sırasında metabolizma hızının artması gibi birçok sorunumuza cevap olabilir, bu da vücudunuzun toksinlerden daha iyi temizlenmesine yardımcı olur.

  1. İyi Uykular

Sağlıklı kalmak için gece yaklaşık 8 saat uyumamız gerektiği bilinen bir gerçektir. Ancak bazılarımız için bu imkânsız bir görev gibi görünüyor. Ancak yeşil çay içerisinde bulunan, çok sayıda özeliğe sahip aminoasitler barındıran; L-theanine özelliği sayesinde, uykusuzluk gibi uyku ile ilgili problemlerinizi için size yardımcı olabilir.

Yatmadan önce yeşil çay içmek; kaygılarınızı azaltarak, rahatlamanıza ve uyku ile ilgili problemlerinizi çözmenize yardımcı olacaktır. Uyumak için daha önceden kullandığınız doğal ve sentetik uyku takviyelerindeki gibi sizi uyuşuk ve uykulu hissettirmeden, uyku kalitenizi de arttıracaktır.

Yeşil çay ve uyku üzerine 2000 kişinin katıldığı bir deneyde bu durumu destekler nitelikte sonuçlar vermiştir. Yapılan testte; 22:26’da uyuyacak olan kişiler, saat 21:10 civarında bir fincan çayı içerek, hızlı ve kolay bir şekilde uykuya daldılar.

  1. Kanser Riskinizi Azaltın

Araştırmalar yeşil çay tüketenlerin; prostat, pankreas, mesane, mide, meme, kolon ve karaciğer kanser türlerine yakalanma risklerinin azalttığını gösteriyor. Bu konuda 70.000 kadın üzerine yapılan bir araştırma; düzenli olarak yeşil çay tüketimi sağlayanların, kolorektal kanseri riskinin azaldığını gösterdi.

Ayrıca; yeşil çayınıza narenciye eklemeyi deneyin. Bu, vücudunuzun emilimini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olacağından, turunçgiller kateşinleri emmeyi çok daha kolay hale getirmenize ve daha fazla antioksidan etkisinden yararlanmanıza yardımcı olur.

  1. Gevşeyin

Yeşil çayın, vücudunuzu yıllarca sağlıklı tutmak için çok çalışan bileşikler olan flavonoidler ve kateşinler gibi çok çeşitli antioksidanlarla dolu olduğu unutulmamalıdır. Yeşil çayı uyumadan önce içmek; içerdiği amino asit L-theanine nedeniyle uykusuzlukla savaşmanıza yardımcı olarak, rahatlamanıza sağlar.

Geceleri, gün içerisinde yaptığımız ve hala yapmak zorunda olduğumuz her şeyi düşünmeniz, sizi kaygı ve strese sokar, yatmadan önce yeşil çay içtiğinizde ise; kaygı ve stresten uzaklaşarak, gevşeyip, kaliteli bir uykuya dalarsınız.

  1. Zayıflayın

Camellia sinensis adıyla da bilinen çay bitkisi fermente olduğu zaman, geleneksel olarak kahvaltılarımızda kullandığımız çaya dönüşüyor fakat bu fermente işlemi sırasında içerisindeki bazı etken maddeler azalıyor ya da kayboluyor. Bu yüzden yeşil çayın faydaları siyah çaya göre daha fazladır.

Yeşil çayın faydalarından birisi de zayıflamaya yardımcı olmasıdır. Sabah kahvaltılarınızdaki geleneksel siyah çay alışkanlığınızdan vazgeçemiyorsanız, kahvaltıdan sonraki günün geriye kalan kısmında birkaç bardak yeşil çay tüketerek yağ yakımı hızlandırıp, kilo verebilirsiniz.

Yeşil çayın kafein içermediği halde, içerisindeki bileşenler sayesinde; neredeyse, kafein ile eş değer bir enerji verir. Kafeinin tamamen sağlıklı versiyonu diyebileceğimiz yeşil çayın bir fincanında 2 kalori vardır, dolayısıyla düzenli olarak yeşil çay tüketimi, zayıflamaya destek olmaktadır.

Zayıflamak İçin Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Ne Zaman İçilmelidir?

Yağ yakan bileşenlerin suya daha fazla geçmesi için, yeşil çayı, orta bir ateşte; 20 – 30 dakika süreyle demlemenizi gerekmektedir. Demlenen yeşil çayı 3-4 dakika kadar dinlendirip, süzgeç yardımıyla fincanınıza aktarabilirsiniz. İsteğe göre; limon, nane veya toz zencefil ile tatlandırabilirsiniz. Eklenen bu maddeler, çayınızı daha lezzetli hale getirirken, yağ yakımınız da hızlandıracak olan yardımcı besinlerdir.

Zayıflamak için yeşil çay demlediğiniz, bunu bir de günlük spor egzersizleriyle desteklerseniz, yağ yakımınız oldukça hızlı olacaktır. Yeşil çay ile zayıflamayı, egzersiz ile desteklemeyi düşünüyorsanız; tarif ettiğimiz şekilde demleyeceğiniz yeşil çayınızı, egzersize başlamadan 90 dakika önce; 1-2 bardak olacak şekilde tüketebilirsiniz.  Yeşil çayı daha uzun süre demlemeniz, biraz tadı ağırlaşsa da yağ yakımı hızlandırıp, daha çok fayda sağlayacaktır.

Eğer sabah kahvaltılarınızda geleneksel olarak tükettiğiniz siyah çayın yerine yeşil çayı koyabiliyorsanız, bu harika bir seçim olacaktır. Zamanlama olarak da size güne başlama enerjisi verecek olan yeşil çay; içerdiği amino asit L-theanine sayesinde sizi birkaç saat ayakta tutacak enerjiyi sağlayacaktır. Hafif bir kahvaltı ile tükettiğiniz yeşil çay ile günü devam ettirip, günün ilerleyen saatlerinde; diğer öğünlerden önce veya sonra tekrar yeşil çay tüketimi sağlayabilirsiniz. Yeşil çay; uykunuzu getirmeden verdiği enerji sayesinde, gün içerisinde daima enerjik olmanızı sağlar.

Yeşil Çayın İçeriği ve Satın Alma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil çayda, kahveden farklı olarak kafein yoktur ve içerdiği, L – theanine sayesinde beyin fonksiyonlarının iyileşmesine katkı sağlar. Yeşil çay; yaprakları %30 polifenollerden, kateşinlerden ve son olarak hızlı eliminasyonu kolaylaştıracak büyük miktarda minerallerden oluşur.

Bazıları, yeşil çayın içerdiği tein nedeniyle uyku sürecine fayda sağlamadığını iddia ediyor, bu doğru olabilir veya olmayabilir fakat buradaki asıl dikkat edilmesi gereken çayın türüdür. Çayı satın almadan önce; yaprakların %100 doğal olması, çok az koruyucu veya hiç koruyucu içermediğinden emin olunması için kutunun üzerindeki beslenme bilgilerini iyi kontrol edilmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu