Şehirler

Yekaterinburg Hakkında Bilgiler

Yekaterinburg, Rusya’nın Ural bölgesinin başkentidir. 1.4 milyonluk nüfusuyla; Moskova, Saint Petersburg ve Novosibirsk’ten sonra Rusya’nın en kalabalık 4.şehridir. Şehir,1723 yılında Büyük Peter’in emriyle bir metalürji fabrikası olarak kurulmuştur. Şehir adını, Büyük Peter’in karası Ekaterina’dan almıştır.

Şehir günümüze kadar, metalürjik kökenlerini koruyarak gelmiştir. Metal endüstrisi ekonomiye en büyük katkı sağlayan sektördür.

Yekaterinburg, Avrasya kıtasının orta kesiminde, Avrupa ve Asya sınırında, Ural sırtının ortasında, 56º 51 ‘kuzey enlemi, 60º 36’ doğu boylamında yer almaktadır. Avrupa ve Asya sınırı olan Ural Dağları’nın yakınında yer alan bu şehirde, sınırı işaretlemek için birkaç sembolik anıt vardır.

Yekaterinburg’a Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinin 18 km güneydoğusunda yer alan Koltsovo Havalimanı, yılda 4,3 milyon yolcuya hizmet vermektedir. Rusya’daki çoğu büyük şehre doğrudan uçukları dışında; uluslararası olarak Minsk, Roma, Sofya, Frankfurt, Münih, Prag, Barselona, Viyana, Dubai, İstanbul, Tel Aviv, Taşkent, Bişkek gibi uluslararası uçuklara da açık bir havaalanıdır.

Havaalanından, Yekaterinburg şehir merkezine gitmek için otobüs, tren ve taksi seçeneklerini kullanabilirsiniz. Taksi seçeneği pahalı olduğu için pek tercih edilmez. Havaalanından otobüse binerek Yekaterinburg-Sverdlovsk tren istasyonuna ulaşıp, istasyondan bineceğiniz tren ile 50 – 70 dakika kadar bir yolculuk yaparak Yekaterinburg şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Aynı güzergâhta çalışan ekspres otobüsler ile yolculuk yapmayı tercih ederseniz, 30 – 40 dakika süren bir yolculuk ile Yekaterinburg şehir merkezine ulaşmanız mümkün olacaktır.

Yekaterinburg’da Gezilecek Yerler

  • Kan Kilisesi: 2003 yılında Çar II. Nicholas ve ailesinin idam edildiği yerde inşa edilen Kan Kilisesi, Yekaterinburg’un en büyük tapınağıdır. Bina özellikle kışın karanlık kış akşamlarında parlak bir şekilde aydınlatılmış dış cephesiyle görülmeye değerdir.
  • QWERTY Anıtı: Metro istasyonunun nehir kıyısında bulunan Rusya’nın en tuhaf cazibe merkezlerinden biridir. Büyük beyaz taşlardan oluşan bu anıtta taşlara yaklaştığınız zaman üzerlerine kazınmış “Q” ve “SHIFT” gibi klavye tuşları görürsünüz. Rusya’nın devasa klavye anıtı olarak bilinen bu yeri mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.
  • Ekaterinburg Güzel Sanatlar Müzesi: 18. Ve 19. Yüzyıl Rus sanatçılarının bazı güzel eserleri, 16. Ve 18.yüzyıl Avrupa okullarının küçük sanatçılarının, bazı küçük heykel çalışmaları ve mücevherlerinin sergilendiği müzedir.
  • Dünyanın en eski ahşap heykeli olan Big Shigir Idol Yekaterinburg’da muhafaza ediliyor. Mısır piramitlerinden daha yaşlı, yaşı 9.500 yıldır. Şehrin çevresinde bulunan bir idolün parçalarının radyokarbon analizi sansasyonel bir sonuç verdi: MÖ 8. binyılda Mezolitik çağda taş aletlerle yapıldı.

Yekaterinburg’da Ne Yenilir? Ne İçilir?

Ne yazık ki Yekaterinburg’da dünya mutfağının seviye o kadar yüksek değildir. Son yılarda Japon ve İtalyan yemekleri sunan birçok kafa ve restoran açılmış olsa da genelde Rus yemekleriyle karşılaşacağınızı bilmenizi isteriz.

Rusya topraklarındaysanız, Rusya’nın geleneksel lezzetleri arasına girmiş olan Borshch Çorbasını ( Ana malzemesi pancar olan bir çorba) hemen hemen her restoranda tadabilirsiniz.

Çorba dışında Yekaterinburg’da yiyebileceğiniz diğer Rus geleneksel yemekleri şunlardır:  Shchi, Solyanka, Pirozhki, Pelmeni, Blini, Shashlyk, Beef Stroganoff, Smetana yemeklerini de tadmanızı tavsiye ederiz.

Yekaterinburg’da Nerede Yemek Yenir?

  • Fabrika Kuhnya: Ünlü Uralskie Pelmeni restoranının mirasını sürdüren bu yerde istediğiniz yemekleri seçip, büfenin sonunda ödeme yapabileceğini klasik bir Rus kantinidir. Sürekli taze yemeklerin kaliteli bir şekilde sunulduğu bu restoran şık bir Retro iç mekâna sahiptir. Bu mekânda; pelmeni (etli / balık dolgulu köfte), vareniki (etsiz pelmeni) yemeklerini yemenizi öneririz.
  • Pizza Mia: Fast food yemeyi tercih ederseniz, fiyatları son derece makul olan bu İtalyan restoran tam size göre. Pizzalarıyla tanınan bu yerde özellikle kapalı pizza yemenizi tavsiye ederiz.
  • Il Patio/Friday’s: Tüm Rusya’da bulabileceğiniz bir Franchise. Bu restoranda İtalyan ve Amerikan mutfağına ait yemekleri makul fiyatlara yiyebilirsiniz.
  • La Cucina: Modern ve renkli bir ortamda, Akdeniz tarzı ve Rus favori yemeklerini yiyebileceğiniz bir restorandır. Özellikle mükemmel bir nehir manzarası olması nedeniyle, iş yemekleri için tercih edilecek çok iyi bir yerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu