Bilim

Yeni Deneysel İlaç, Yaşa Bağlı Hafıza Kaybını ve Ruh Halinizi Hızla İyileştirir

Yaşlılık ve depresyon veya şizofreni gibi psikiyatrik bozukluklar hafıza kaybına neden olabilir. 14 Şubat 2019 – Toronto’daki Bağımlılık ve Zihinsel Sağlık Merkezi’nde (CAMH) geliştirilen yeni deneysel ilaç ile şizofren, depresyon ve yaşlanma ile bağlantılı hafıza kaybını iyileştirmeyi hedeflemektedirler.

Şimdilik hayvalar üzerinde test edilen bu yeni ilaç uygulamada kullanılan yaşlı farelerin   bir saat içinde hafıza testlerinde hızlı iyileşmeler gösterdiği ve böylece genç farelerinkine benzer bir performans gösterdiği görülnüştür.

İlaç onaylandığı takdirde İlacın önümüzdeki iki yıl içinde insan denemelerine geçeceği umuluyor ve dünyadaki milyonlarca insanın yaşamını iyileştirebilir.

Toronto laboratuarında geliştirilen yeni molekül, Valium ve Xanax’ı da içeren benzodiazepinler, beynin GABA sistemlerini modüle ederek iyi çalıştığı bilinen bir ilaç sınıfıdır.

Ancak, bu haplar beyinde geniş bir etkiye sahipken, yeni ilaç özellikle hipokampüste bulunan GABA reseptörlerini hedef alıyor.

Bununla birlikte, deneysel ilaç bazı mucize bilişsel güçlendirici değildir. Genç farelerin üzerinde denenen bu ilaç hiçbir şekilde etkisini göstermemiştir. Bu nedenle, ilacın beynin GABA sistemlerine modülasyonlarının ya yaş ya da strese bağlı bozulmaların normalleştirilmesiyle doğrudan ilişkili olduğu muhtemel görünüyor.

Bu yeni moleküllerin tek bir dozu, strese bağlı hafıza kaybı olan bir hayvan modelinde tatbik edildiğinde, hafıza performansı, 30 dakika içinde başlangıç ​​seviyelerine geri döndü. Yaşlı fareleri içeren başka bir deneyde, ilaç hızlı bir şekilde hafıza düşüşünü tersine çevirdi ve genç farelerle karşılaştırılabilir seviyelere ulaştı.

İlac hayvan deneylerinde bugüne kadar güvenli olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, henüz insanlarda zararsız veya etkili olduğu kanıtlanmamıştır. Araştırmacılar, insan testinin önümüzdeki iki yıl içinde başlaması gerektiğini öne sürüyor ve ilk insan denemeleri depresyonla ilgili hafıza eksikliklerine konsantre olabilirken, ilaç için daha geniş uygulamalarda güvenli ve etkili olduğunu kanıtlarsa, yaşla ilgili demansın ve bilişsel bozulmanın başlangıcını yavaşlatmak için 50’li veya 60’lı yıllardaki insanlarda kısa aralıklarla uygulanan yararlı bir önleyici araç olabilir.

Kaynak: https://newatlas.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu