Şehirler

Zagreb Nerededir? Zagreb’de Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Zagreb, Hırvatistan’ın başkentidir. Yaklaşık 1 milyon nüfusa sahip bu şehir; Viyana, Budapeşte, Prag ve diğer Orta Avrupa şehirlerini anımsatan mimarisi, Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla büyüleyici bir ortaçağ eski şehri görünümüne sahiptir.

Hırvatistan’ın nüfusu 2019 sayımlarına göre yaklaşık 4 milyondur. Hırvatistan’ın resmi dili Hırvatça’dır. Yönetim şekli ünitter demokratik parlamenter Cumhuriyettir. Hırvatistan’ın Cumhurbaşkanı Zoran Milanović, Başbakanı Andrej Plenković ‘dir.

Zagreb tarihine bakıldığı zaman şehirdeki ilk yerleşimin 1. Yüzyılda gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Tarih kayıtlarındaki ilk Zagreb ismi ise 1094 yılında görülmektedir. Şehir, daha önce aralarındaki gerginlik nedeniyle, neredeyse savaşa dönen olayların yaşandığı, Kaptol ve Gradec şehirlerinin 1851 yılında birleşmesiyle oluşmuştur.

2018 yılına bakıldığı zaman, Zagreb; başta Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Çin ve İtalya başta olmak üzere 1,2 milyon turist tarafından ziyaret edilmiştir.

Zagreb’e Nasıl Gidilir?

Çok sayıda turist tarafından merak edilip, ziyaret edilen Zagreb’e nasıl gidilir? Sorusu yeni gitmek isteyenlerin sıklıkla cevabını araştırdığı bir sorudur. Zagreb şehir merkezinin 15 km güneydoğusunda Pleso ilçesinde, Zagreb Uluslararası Havalimanı – Franjo Tuđman bulunmaktadır. 2017 yılının Mart ayında yenilenen bu havalimanı aynı zamanda 5,5 milyon yolcu kapasitesiyle, Hırvatistan’ın en büyük havalimanıdır.

Havalimanına birçok büyük Avrupa şehrinden direkt uçuşlar, bazı şehirlerden ise aktarmalı uçuşlar gerçekleşmektedir. Havalimanına indikten sonra Zagreb şehir merkezine; tren ve otobüsle, 40 ila 50 dakika arasında bir yolculuk yaparak ulaşabilirsiniz.

Zagreb’de Gezilecek Yerler

Gornji grad ( Yukarı Şehir ) ve Donji grad ( Aşağı Şehir ) Zagreb‘in kültürel, dini ve ticari merkezleridir. Bunları; restoranların, barların ve turistik yerlerin çoğunun bulunduğu yerlerdir. Zagreb’de gezilecek yerler nerelerdir? İnceleyelim.

 • Eski Şehir Kapısı: Radiceva caddesinin üst tarafında ( Yukarı Şehir- Upper Town ) yer alan, bir Meryem Ana tapınağıdır. Burada mum yakıp, yemin edebilirsiniz veya yerel halkın inanışına göre dilek dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerine getirilecektir. Burada yer alan Meryem Ana portresinin kutsal olduğu söylenir, çünkü 1731 yılındaki Zagreb’deki büyük yangından sağ kurtulan tek şeydir. Ayrıca Eski Şehir Kapısının yanında ejderhayı öldüren Aziz George heykeli yer alır.
 • Katedral: İlk bina 1242 yılında Tatarlar tarafından yıkıldı. Birkaç yıl sonra yeniden inşa edildi fakat 1880 yılında şiddetli bir deprem onu yok etti. Bugün ziyaret edebileceğiniz yapı, depremden sonra restore edilen Neo-Gotik tarzda bir yapıdır.
 • Arheološki Muzej (Arkeoloji Müzesi): Hepsi sergilenmeyen 400.000 fazla nesneye sahip bir müzedir. Müzede; bölgedeki Hırvat varlığının kanıtlarını içeren örneklerin dışında; tüm Dünya tarafından bilinen nadir örnekler de vardır. En ünlüleri; Mısır koleksiyonu, Zagreb mumyası ve Dünyadaki Etrüsk yazıtına ait bandajlar ve nümizmatik koleksiyonlardır. Eğer tarihin tozlu sayfalarını karıştırmayı seviyor ve merak ediyorsanız, Zagreb’de gezilecek yerlerin en başında ziyaret etmeniz gereken yer bu müzedir.

Zagreb’de Ne Yenilir? Ne İçilir?

Zagreb’e gidenlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan birisi de; Zagreb’de ne yenilir? Ne içilir? Bu sorunun cevabına siz yemek severler ile birlikte yanıt arayalım.

 • Brudet: Hırvatistan mutfağına ait geleneksel bir tat olan Brudet’i, Zagreb’de birçok restoranda bulabilirsiniz. Bu lezzet; domates ile tatlandırılan farklı balık türlerinden yapılabilen bir çeşit balık yahnisidir.
 • Hobotnica Ispod Peke: Hırvat geleneksel yemeklerinde bir diğer deniz mahsulü üründen yapılan, Bosna Hersek ve Karadağ gibi komşu ülkelerde de görülen pişirme teknikleriyle hazırlanan ahtapot yemeğidir. Çeşitli baharat ve Akdeniz sebzeleriyle süslenen bu yemek, özel sos ve ekmekle servis ediliyor.
 • Klipići: Deniz ürünleri yerine hamur işleri sevenlerin ülkemizden hatırlayacağı hilal şeklindeki ayçöreğine çok benzeyen bir poğaça türüdür. Her bölgede farklı pişirmez tarzıyla karşımıza çıkan bu hamur işi, Zagreb’de ne yenilir? Sorusuna cevap arayan hamur severlerin vazgeçilmezi niteliğindedir.
 • Pasticada: Zagreb’de ne yenilir? Sorusunun et yemeği cevabıdır. Salt dana eti kullanılarak yapılan bu yemek; “ Dalmaçya mutfağı kraliçesi ” olarak kabul ediliyor. Evlerde ve restoranlarda pişirildiğine sıkça rastlayacağınız bu yemek, şarap sirkesi ile marine edilen dana etiyle hazırlanıp; incir, karanfil ve Hindistan cevizi ile sunuluyor.
 • Rozata: Yemeklerden sonra tatlı olmazsa olmaz diyorsanız, krem karamelin Hırvat yorumlaması diyebileceğimiz bu tatlıyı, Zagreb’de yiyebilirsiniz.

Zagreb’de Nerede Yemek Yenir?

Çoğu şehir merkezinde yer alan; çok sayıda paket servis, pizzacı, sandviç bar ve fast food satış noktası vardır. Ayrıca çok sayıda kebap ve gözleme yapan yer de bulabilirsiniz. Oturup yemek yiyenler genelde turistlerdir, çünkü Zagrebliler hareket halindeyken yemek yiyen, kahveyi ise oturup içen insanlardır. Zagreb’de gezilecek yerleri gezdiniz ve yoruldunuz mu? Öyleyse biraz mola verelim ve Zagreb’de nerede yemek yenir? Birlikte bakalım.

 • Gostionica Restoran Purger: Arka bahçesinde güzel bir bahçesi bulunan, makul fiyatlarla Zagreb yemekleri yiyebileceğiniz restorandır.
 • Bulldog: Zagreb’in merkezinde yer alan bu restoranda; geleneksel Hırvat yemekleri yiyebilirsiniz.
 • Mex Cantina: Meksika yemekleri yiyebileceğiniz iyi servisi olan bir restorandır.
 • Sandwich Bar Pingvin: Geniş bir menüye ve oldukça çeşitli karışımlara sahip, klasik sandviç bar. En popüler yemeklerinden biri toplo / hladno (sıcak / soğuk), ızgara tavuk ve sebzeli sandviçtir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu