Bilim

Zürafalar Hakkında Bilgiler

Zürafa ( Giraffa camelopardalis ), gevişgetirenler arasında en büyük, soyu tükenmemiş canlılar arasında karada yaşayan en uzun, çift toynaklı memelidir.

Zürafagiller familyasında bulunan zürafaların yaşayan en yakın akrabası okapi’dir. Derileri ile beneklerinin renk ve şekillerinden ayırt edilen dokuz alt türü bulunan zürafalar, Afrika’da yaşarlar. Ana ayırt edici özellikleri uzun boyları ve bacakları olan zürafaların, tüylü derileriyle kaplı boynuzları ve beyaz – krem renk üstündeki, siyah – kahverengi arasında değişen benekleri bulunur.

Zürafalar, aslanlar tarafından avlanırlar, yavru zürafalar ise; leopar, benekli sırtlan, Afrika yaban köpekleri gibi yırtıcılara yem olurlar. Zürafalar toplu olarak, büyük sürüler halinde yaşarlar. Zürafalardaki sosyal hiyerarşi, erkeklerin boyunlarını kullanarak yaptıkları dövüşler sayesinde belirlenir. Üstün gelen erkekler, dişilerle çiftleşmeye hak kazanırken, yavruların bakımından dişiler sorumludur.

Zürafaların Özellikleri

Erkek zürafalar, 4.4 – 5.5 metre arasından boya, 1.5 ton ağırlığında kilo sahip olabilirken, dişi zürafalar ise 4 – 5 metre boya sahip olabilirken, erkeklere göre daha hafiftirler. Dişi zürafalar, erkek zürafalar göre daha hafif ve kısa olmaktadırlar. Zürafaların özellikleri şunlardır:

 • Dişi zürafaların boynuzu; erkek zürafalar göre daha kısadır.
 • Zürafaların boynuz yapıları kemikleşmiş kıkırdak bir yapıdadır.
 • Yaşlanan erkek zürafaların boynuzları kalsiyum etkisiyle gelişmektedir.
 • Zürafaların özellikleri arasında merak edilen bir diğer konu ses telleridir. Zürafaların ses tellerinin olmadığının bilinmesinin aksine, zürafalar zayıf bir ses teli yapısına sahiptir.
 • Zürafaların 35 – 40 cm uzunluğunda dilleri vardır.
 • Uzun boyları olmaları nedeniyle, kafa bölümüne kan gitmesi için çok bir büyük bir kalbe sahiptirler.
 • Zürafalar günlerinin ortalama 1 saatini uykuda geçirirler.

Zürafa Türleri

Zürafaların dokuz alt türü bulunmaktadır. Zürafa türleri şunlardır:

 1. c. Camelopardalis: Alt kısımlarında benek bulunmayan, Güney Sudan’ın doğusu ile Etiyopya’nın güneybatısında yaşayan bir zürafa türüdür. Keskin hatlara sahip olan bu tür, beyaz çizgilere ve kestane rengi beneklere sahiptir. Erkeklerinde orta hörgüç bulunur. Kesin olmamakla birlikte doğal yaşam alanlarında 250’den az sayıda kaldıkları tahmin edilmektedir.

 

 1. c. Reticulata: Keskin kenar çizgileri, kızıl kahverengi poligonal benekleri bulunan bu türün erkeklerinde orta hörgüç bulunur. Doğal yaşam alanında 5000 civarı nüfusu kaldığı tahmin edilen bu tür; Kenya’nın kuzeydoğusu, Etiyopya’nın güneyi ve Somali’de yaşar.

 

 1. c. Angolensis: Bu türün benek yapısı; kenarları kertikli ve açılı büyük kahverengidir. Benekler bacakların tamamında varken, yüzde bulunmaz. Kulak civarında beyaz lekeye sahip olan bu türün, doğal yaşam ortamında 20000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Namibya’nın kuzeyi, Zambiya’nın güneybatısı, Botsvana ve Zimbabve’nin batısındaki bölgelerde yaşarlar.

 

 1. c. Antiquorum: G. c. Camelopardalis türüne göre daha küçük ve düzensiz beneklere sahip bu türün, erkellerinde orta hörgüç bulunur. Çad’ın güneyi, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kamerun’un kuzeyi ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusunda yaşayan bu türün doğal yaşam alanında 3000 civarında bir nüfusu sahip olduğu tahmin edilmektedir.

 

 1. c. Tippelskirchi: Düzensiz ve zikzaklı yıldız şeklindeki benekleri toynaklara kadar uzanır. Erkeklerinde genellikle orta hörgüç bulunan bu tür, Kenya’nın ortası ile güneyi ve Tanzanya’da yaşar. Doğal yaşam alanındaki nüfusunun 40000 civarı olduğu tahmin edilmektedir.

 

 1. c. Rothschildi: Uganda ile Kenya’nın bazı bölgelerinde yaşadığı bilinen bu türün benekleri; büyük, keskin kenarlıdır. Beş adet boynuzun görülebileceği bu türün, doğal yaşam ortamlarındaki nüfusunun 700’den az olduğu düşünülmektedir.

 

 1. c. Giraffa: Koyu renkli ve görece yuvarlak benekleri, bacaklara kadar küçülerek devam eder. Doğal yaşam ortamlarında 12.000 civarında nüfusa sahip olduğu düşünülen bu tür; Güney Afrika’nın kuzeyi, Bostvana’nın güneyi, Zimbabwe’nin güneyi, Mozambik’in güneybatısında yaşar.

 

 1. c. Thornicrofti: Benekleri genelde çentikli bazen de yıldız şeklinde olan bu zürafa türünün erkeklerinde hörgüç çok gelişmemiştir. 1500 civarı nüfusa sahip olduğu düşünülen bu zürafa türü; Zambiya’nın doğusundaki Luanga Vadisinde yaşamaktadır.

 

 1. c. Peralta: Tüyleri diğer alt türlere göre daha açık olan bu zürafa türünün, ayaklarının orta ekleminin altına kadar uzanan yuvarlak şekilde kırmızı benekleri mevcuttur. Boynuzları diğer alt türlere göre daha belirgin, erkeklerin hörgücü ise daha gelişmiştir. Nijer’in güneybatısındaki bölgede yaşayan bu zürafa türünün doğal yaşam alanlarındaki nüfusunun 220’den az olduğu ve en tehlike altındaki zürafa alt türü olduğu bilinmektedir.

Zürafalar Nerede Yaşarlar? Ne ile Beslenirler?

Zürafalar; Afrika’da kuzeyde Çad, güneyde Güney Afrika, batıda Nijer, doğuda Somali’nin bulunduğu bölgenin arasında yaşarlar.

En çok bulundukları yer alan Kuzey Afrika ve Güney Afrika arasında; otlaklar ve açık ormanlarda yaşamını sürdüren zürafaların, ana besin kaynağı yükseklerde yer alan akasya ağacı yapraklarıdır. Akasya ağacı yaprakları, diğer memelilerin erişemeyeceği yükseklikte olduğu için zürafalar besin konusunda sıkıntı çekmezler.

Günümüzde Zürafalar

Zürafalar, tuhaf görünüşleri nedeniyle hem eski hem modern kültür olmak üzere; birçok kültürün ilgi odağı olmuştur. Resim, kitap ve çizgi romanlara konu olan zürafalar, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından “ asgari endişe altındaki türler “ başlığı altında sınıflandırılarak, tükenmekte olan bir canlı türü olduğuna dikkat çekilmiştir.

Eski dağılımına bakıldığında bazı yerlerde soyunun tükendiği ve üç alt türünün de “ tehlikeli türler “ kategorisinde yok olmaya doğru gittiği bilinmektedir.

Zürafa soyu, Dünya üzerinde hızla tükenmekte olan bir soydur, Dünyada yaklaşık olarak 100.000 ila 150.000 civarı zürafa bulunduğu tahmin edilmektedir.

Yine de zürafalara; çok sayıda ulusal park ve av alanında sıklıkla rastlanan canlılar arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu